آسیب شناسی رسانه در دنیای امروز
.
نكته تكان‌دهنده در مورد اینترنت این است كه شكل‌گیری آنچه را كه "هم‌آمیزی مطلق علائق" است ممكن و حتی تشویق خواهد كرد، منظور از این اصطلاح این است كه توانایی پرسه‌زدن صرف در شبكه ساختار‌نیافته‌ای از پسند‌ها، صرفا مجال همسانی و نه هماهنگی را فراهم می‌آورد.
اینترنت و فناوری‌های نوین مرتبط با آن در دنیای امروز منجر به شکل گیری بسیاری از زیر شاخه‌های دانش مرتبط با آن شده است.

دانش اینترنت در ابعاد وسیعی گستره خود را نمایان ساخته است که روان شناسی اینترنت یکی از این زیر شاخه‌هاست.

دریک تعریف بسیار کلی می توان اینترنت را به‌سان مخزنی از اطلاعات خوب و بد، زشت و زیبا، اخلاقی و غیر اخلاقی دانست.

آگاهی از پی‌آمدهای اینترنت و در کنار آن، در نظر گرفتن راهبردهای مناسب برای استفاده درست و پیش‌گیری یا کاهش پی‌آمدهای احتمالی منفی آن، اهمیتی اساسی دارد.

همانطور که در مقاله پیشین بیان کردیم روان شناسی اینترنت، به فرایندهای ارتباطی، رفتار و حالت‌های روانی افراد در هنگام استفاده از اینترنت می‌پردازد.

ارزیابی ویژگی‌های رفتاری و روانی، یکی از عوامل تأثیرگذار در پیدایش روان‌شناسی اینترنت بوده است.

پژوهش‌های تجربی در این زمینه هم نشان می‌دهد که افزون بر دستاوردهای مثبت و انکارناپذیر اینترنت، پی‌آمدهای نامطلوبی نیز هم در جنبه های فردی و هم در جنبه‌های اجتماعی به همراه دارد.

ریوا، از نظریه پردازان ارتباطات به این موضوع اشاره می‌کند که روان‌شناسی اینترنت کار ساده ای نیست؛ زیرا اول اینکه اینترنت رسانه‌ای است که می توان آن را از راه‌های متفاوت تجربه کرد.

اگرچه رایانه معمولاً واسطه تجربه اینترنتی ما است، راه‌های مختلفی هست که کاربران می‌توانند از طریق جست وجو در اینترنت خودنمایی کنند و با استفاده از آن، با دیگران ارتباط برقرار کنند.

دوم اینكه اینترنت فضاى اجتماعى و شناختى است، استفاده از اطلاعات، به فعال‌سازى روابط اجتماعى كمك مى‌كند.

 این فرایند درون فضایى خاص یعنی فضاى مجازى  رخ مى‌دهد كه ویژگى‌هاى ساختارى و فرایندى ارتباط را گسترده‌تر مى‌كند.

سوم اینكه تجربه اینترنتى، حتى وقتى ما در یك فضاى مجازى گفت‌وگو می‌كنیم، همواره در بافتى ویژه صورت مى‌گیرد.

گوردون گراهام و بسیاری دیگر گفته اند، در اینترنت بسیار آسان است که افراد را با خلق شخصیت‌های کاملاً تخیلی فریب داد؛ کاری که امکان آن در واقعیت، بسیار مشکل‌تر است.

بنابراین، روابط اینترنتی در مقایسه با روابط واقعی و همراه با حضور جسمانی، روابطی ضعیف و در عین حال، پیچیده است.

گراهام بر این باور است که اینترنت بیش از آنكه آنارشی سیاسی را ترویج كند، آنارشی اخلاقی را رواج می‌دهد و این ذاتاً ویرانگر است.

به اعتقاد وی نكته تكان‌دهنده در مورد اینترنت این است كه شكل‌گیری آنچه را كه "هم‌آمیزی مطلق علائق" است ممكن و حتی تشویق خواهد كرد.

منظور از این اصطلاح این است كه توانایی پرسه‌زدن صرف در شبكه ساختار‌نیافته‌ای از پسند‌ها، صرفا مجال همسانی و نه هماهنگی را فراهم می‌آورد.

 وب‌گردها این فرصت را دارند كه در جست و جوی افراد با روحیه‌های مشابه با خود باشند و آن نوع تأثیرات اصلاح و تزكیه كننده را كه در فرآیندهای طبیعی یادگیری عمل می‌كنند نادیده بگیرند.

به گفته گراهام این وضعیت بارزتر از همه شاید در مسائلی مانند شبكه های پورونوگرافی كودكان خود را نشان می‌دهد كه مانعی در برابر پسند‌های شریرانه وجود ندارد، چرا كه وب‌گرد می‌تواند آن چیزهایی را كه مانع این نوع پسند‌ها می شوند، نادیده بگیرد و سپس تمایل این وب‌گرد با دریافت كردن پاسخ‌های تأیید‌كننده از جانب افراد دارای پسند مشابه، تقویت می‌شود.

پیامد منطقی چنین وضعیتی فروپاشی اخلاقی است و نه یگانگی اخلاقی، این فروپاشی به معنای بد كلمه آنارشیستی است، چرا كه وسیله‌ای برای انتشار یافتن و به هم پیوستن پسند‌ها خودساخته‌ای از هر نوع است.

پیوند‌یافتن پسند‌های خودساخته به فعالیتی همگام و به میزانی از نظم و انضباط اجتماعی نیازمند است، اما آنچه كه این روش نوین برقرار شدن تماس بین انسان‌ها امكان‌پذیر می‌كند، انتشار یافتن گسترده‌تر تمایلات آزاد شده، بدون تأثیرات پالاینده‌ای است كه به طور طبیعی بر آنها لگام می‌زند و آنها را محدود می‌كند.

ادامه دارد...
نوع مطلب : .:{اینترنت}:.، .:{مشاوره و راهنمایی}:.، .:{آخرین اخبار }:.، 
برچسب ها : اینترنت، فناوری، همسانی، هماهنگی، روان شناسی، گراهام، گفتگو،
لینک های مرتبط :
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
Generate your flash banner free online
فروشگاه اینترنتی خانواده پویا {RESANEH2.IR}
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای آسیب شناسی رسانه در دنیای امروز محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic